Wygoda naszych podopiecznych

 
Poprawa jakości życia, osób ciężko chorych, staje się w obecnym świecie coraz bardziej możliwa. Na rynku pojawia się coraz to więcej firm, które wychodzą naprzeciw osobom obłożnie chorym.  Myślę tutaj np. o sprzęcie medycznym, wygodnych ubraniach, różnego rodzaju gadżetach, które choć trochę pomagają osobom, które większość swego czasu spędzają w łóżku.


Bardzo ważną sprawą dla osoby obłożnie chorej jest materac przeciwodleżynowy. Jakość takiego materaca powinna być bardzo dobra, ponieważ jest to rzecz z której często, nasz podopieczny korzysta prawie 24h/dobę. Kiepski materac spowoduje, że osoba chora będzie odczuwała dyskomfort i nie będzie chciała z niego korzystać. 
Przy zakupie materaca można skorzystać z refundacji NFZ, więc przed zakupem, koniecznie porozmawiajmy z lekarzem o zleceniu (wniosku) dotyczącym pełnej lub częściowej refundacji.


Istnieją materace przeciwodleżynowe  - piankowe oraz dynamiczne (zmiennociśnieniowe).


Materace piankowe, nadają się dla osób które nie spędzają w łóżku całej doby, a tylko jej część. Ich największą wadą jest to, że po pewnym czasie, odkształcają się. Taki odkształcony materac nie spełnia już swojej roli i należy kupić nowy. Dodatkowo materace piankowe chłoną zapachy i trudno jest je dezynfekować.

Zaletą jest z pewnością to, że materac piankowy nie wymaga od nas skomplikowanej obsługi. Taki materac  nie wydaje z siebie żadnych dźwięków, w przeciwieństwie do materaców dynamicznych.
Materac przeciwodleżynowy - piankowy


Materace dynamiczne posiadają pompę, której hałas może drażnić osobę chorą. Przy zakupie zwróćmy więc uwagę na ten parametr. Niewątpliwie materace zmiennociśnieniowe to bardzo dobry wynalazek i służą temu aby aktywnie oddziaływać na ciało chorego. Potrafią więc skutecznie ograniczać powstawanie odleżyn. Materace dynamiczne różnią się konstrukcją, materiałami, trwałością oraz parametrami terapeutycznymi. Należy więc dostosować materac do indywidualnych potrzeb naszego podopiecznego. 
Materac przeciwodleżynowy - dynamiczny

Wygodna odzież

Ubieranie osoby chorej może być nie lada wyzwaniem zarówno dla opiekuna jak i dla podopiecznego. Ważne aby osoba cierpiąca z powodu ciężkiej choroby nie denerwowała się na swoje odzienie i nie odczuwała dużego dyskomfortu podczas ubierania. Na szczęście istnieją na rynku producenci, którzy chcą ułatwić nam-opiekunom i chorym sprawę ubioru. Przykładem takiej firmy jest „4 care”, podaję więc link: http://www.4care.com.pl/ , może Wam się przyda.


Przydatne gadżety

 Do zwiększenia komfortu naszych podopiecznych na pewno przydadzą się takie gadżety jak:

Drabinka do podciągania się

Kubek – pojnik

Krążki i poduszki przeciwodleżynowe 
(możliwość refundacji)Telefon komórkowy prosty w obsłudze
To tylko kilka rzeczy, które mogą przyczynić się do fizycznej wygody naszego podopiecznego, pamiętajcie, że równie ważny (jak nie ważniejszy) jest komfort psychiczny osoby cierpiącej z powodu choroby. 
Okazujmy więc naszemu podopiecznemu, na każdym kroku szacunek, miłość, dostarczajmy mu poczucie bezpieczeństwa i nie szczędźmy dobrych słów.
Czy znacie jakieś inne przyrządy dla chorych, które moglibyście polecić?? 
Zapraszam do komentowania:)

Kategoria:

Udostępnij:

0 komentarze