Dziecko a śmierć bliskich


Temat śmierci dotyczy niestety każdego,  dzieci również. Jak rozmawiać z maluszkiem, kiedy jego ukochana osoba odeszła? Jak pomóc dziecku uporać się ze stratą osoby, z którą lubiło spędzać swój czas?


Dzieci w zależności od wieku, różnie pojmują śmierć. 
Maluszki do 3 roku życia, śmierć postrzegają jako nieobecność. Czują, że coś złego się stało, ponieważ udziela im się smutek najbliższych, którego powodem jest odejście kogoś bliskiego. 
Kiedy dziecko ma od 3 do 5 lat, często wyobraża sobie, że zmarły może ożyć, że jeszcze będzie się z nim bawił. Dzieci w tym przedziale wiekowym nie rozumieją śmierci, ale wierzą, że życie istnieje gdzie indziej. 
Z kolei 6-8-latki kojarzą odejście ze starością, uważając przy tym, że osoby młode poprzez swoją siłę, pokonają śmierć. 
Dopiero kiedy dziecko ma 9-12 lat zaczyna zdawać sobie sprawę, że śmierć jest czymś nieodwracalnym.

Nie patrząc jednak na wiek, śmierć osoby bliskiej, to wielki smutek.


By pomóc dziecku, w tej trudnej sytuacji nie trzeba być doświadczonym pedagogiem, czy ekspertem. Nasza miłość i troska wystarczą i pomogą znaleźć właściwe sposoby na pocieszenie malucha.
Dziecko musi wiedzieć, że pomimo tego co się stało, świat nadal jest bezpieczny, życie jest czymś dobrym, a ten wielki smutek, za jakiś czas złagodnieje. Niech dziecko wie, iż jego obecny zły stan, szereg negatywnych uczuć z jakimi się zmierza, są normalną reakcją na czyjąś śmierć. Musimy też wiedzieć, drodzy rodzice, że cała nasza odwaga polega na tym, abyśmy my również otworzyli się przed dzieckiem emocjonalnie. Nie musimy udawać przed pociechą, że jesteśmy zawsze silni, zdecydowani i nigdy nie płaczemy. Najważniejsze, to być przy dziecku i towarzyszyć mu w tym smutku. Może zdarzyć się, że będziemy musieli przyjąć i wytrzymać różne, czasem skrajne emocje dziecka: rozpacz, wściekłość, gniew, zamknięcie się w sobie. Jakkolwiek nasze dziecko okaże swój ból, zapewnijmy go o naszej miłości, o tym, że będziemy otaczać go opieką i że nie zostawimy go samemu sobie.W tej trudnej chwili dla Twojej rodziny, możesz przestraszyć się rozmowy z dzieckiem. Może pomyślisz, że Twoje słowa pocieszenia, skierowane w stronę dziecka, będą zupełnie nietrafne i jeszcze dziecku zaszkodzisz. Mimo to, nie zostawiaj dziecka samego z tym bólem, pomóż mu i otocz go swoją troską, ono Ciebie bardzo potrzebuje. 
Możesz wspomóc się książeczkami dla dzieci, napisanymi przez ekspertów, niosących pociechę w sytuacji utraty bliskiej osoby. Takie mądre podręczniki pomogą, z pewnością i dziecku i Tobie.

 Wartą polecenia jest książka "Każdy czasem jest smutny" Michaelene Mundy 


 Książeczka ta prezentuje dzieciom realistyczne podejście do żałoby niosące pociechę, przesycone pozytywnymi, afirmującymi życie wskazówkami, jak dziecko może poradzić sobie z utratą bliskiej osoby.


Kategoria:

Udostępnij:

0 komentarze