Toaleta chorego - wstęp


Pielęgnowanie chorego może odbywać się w domu lub w ośrodkach medycznych.
W pierwszym przypadku zadanie jest nieco trudniejsze. Wymaga pewnej elastyczności
i dostosowania do warunków panujących w mieszkaniu.

Za pomocą kilku dogodnych sprzętów, zdobytej wprawy, zachowaniu intymności i wykazaniu wyrozumiałości dla osoby chorej, toaleta chorego przyczyni się do poprawy jego samopoczucia, będzie sprzyjała obserwacji i nawiązaniu wzajemnych relacji. Dodatkowo, toaleta pozwala na utrzymanie czystości, sprzyja pobudzeniu krążenia obwodowego i poprawie funkcji skóry.
Przeprowadzenie toalety wymaga przygotowania chorego oraz potrzebnych przedmiotów. Poszukiwanie przyborów w trakcie toalety wydłuża czas jej trwania, naraża częściowo obnażonego chorego na dyskomfort czy wychłodzenie, powoduje zachwianie bezpieczeństwa.
W pokoju, w którym przebywa chory, należy utrzymać temperaturę 18-20 stopni C. Należy się zorientować, czy nie trzeba zamknąć okna lub drzwi w celu zlikwidowania przeciągu oraz uniemożliwić osobom postronnym obserwowanie lub asystowanie przy toalecie. 
Konieczne jest zapewnienie poczucia intymności poprzez zamknięcie drzwi czy zastosowanie parawanu.
Pamiętajmy, że większość osób obłożnie chorych czuje ogromne skrępowanie podczas toalety, umiejętne podejście jest więc konieczne! Aby lepiej to zrozumieć, postarajmy się postawić w sytuacji naszego podopiecznego. Jeśli choć raz osoba poddana naszej pielęgnacji, zauważy na naszej twarzy choć mały grymas, spowodowany pewnym widokiem czy zapachem osoby chorej, nasza lub nasz podopieczny zapamięta to na długo a każda kolejna toaleta będzie dla chorego bardzo przykra.
Dla osoby chorej ogromne znaczenie może mieć też czy jej toaletę wykonuje kobieta czy mężczyzna. Bardzo często, chory mężczyzna nie życzy sobie aby jego toaletę wykonywała młoda kobieta, tak samo dla chorej kobiety bardzo niezręczną sytuacją będzie toaleta wykonana przez młodego mężczyznę. Jest to bardzo naturalne i nie ma się czemu dziwić, nie utrudniajmy dodatkowo życia osobom cierpiącym. 

W kolejnych postach przedstawię etapy toalety chorego leżącego.Kategoria:

Udostępnij:

0 komentarze