Zmiana pościeliDla ułatwienia przed rozpoczęciem działania należy przygotować pościel, układając ją w następującej kolejności, zaczynając od dołu:
 • poszwa
 • podkład płócienny (prześcieradło złożone na pół, położone na prześcieradło i pod pośladkami chorego)
 • podkład gumowy (jeśli istnieje potrzeba)
 • prześcieradło
 • poszewki
Wskazówki: 
 • podkładem może być prześcieradło złożone na pół i położone na łóżku z prześcieradłem. Obszar na podkład to koniec pleców chorego - połowa ud chorego. Jeśli pościel jest czysta możemy ograniczać się jedynie do zmiany podkładu.
 • podkład gumowy kładziemy na prześcieradle i pod podkładem płóciennym
 • poszwa - bardzo sprawny sposób na zakładanie poszwy wygląda tak:
  Odwracamy poszwę na lewą stronę. Wkładamy ręce do poszwy i łapiemy za dwa rogi, następnie łapiemy za dwa rogi kołdry i wywijamy poszewkę na prawą stronę, nakładający tym samym poszwę na kołdrę.
 •  zmiana piżamy - u chorych z niesprawną kończyną, wymianę piżamy należy rozpocząć od zdjęcia rękawa po stronie zdrowej, a chorą rękę odsłaniać na końcu. Przeciwnie, zakładanie czystej piżamy zaczyna się od niesprawnej kończyny. Jeżeli jest to bluza zakładana przez głowę, rozbierając chorego, zachowuje się sekwencję: zdrowa ka, głowa, chora ręka. Ubieranie przebiega w przeciwnej kolejności. Podstawową zasadą pozostaje maksymalne ograniczenie ruchów chorej kończyny.
 •  wymianę pampersów ułatwia zastosowanie techniki zbliżonej do wymiany prześcieradła przez jedną osobę. Opiekun układa chorego na boku, podsuwa rozłożoną pieluchę wzdłuż ciała chorego, a następnie odwraca pacjenta na drugi bok, wyciągając drugą część pampersów spod pośladków i lędźwi chorego. Na koniec pacjenta układa się w pozycji na wznak i zakleja pieluchę.


Zmiana pościeli przez jednego opiekuna
Opiekun wyjmuje kolejno poduszki spod głowy chorego, zmienia poszewki na czyste. Świeżo powleczone poduszki odkłada na krzesło obok łóżka. Odwraca chorego na bok, plecami do siebie. Odsłaniając materac, obluźnia brudne prześcieradło i podkłada od swojej strony. Następnie marszczy je i układa wzdłuż pleców, podsuwając pod chorego. Należy rozłożyć czyste prześcieradło i podkład na odsłoniętej części materaca, drugą połowę, marszcząc, wsunąć wzdłuż ciała chorego. Pacjenta powinno się obrócić na drugi bok, układając na czystej bieliźnie. Jeśli warunki na to pozwalają, można przejść na drugą stronę łóżka. Następnie zdejmuje się brudną bieliznę (prześcieradło, podkład). Wysuwa czystą spod ciała chorego, uważnie rozkładając na materacu. Zmienia się poszwę na kołdrze. Podkłada poduszki pod głowę chorego. Jeśli chory nie toleruje niskiej pozycji, należy to zrobić niezwłocznie po zmianie spodniej bielizny.

Zmiana pościeli przez dwóch opiekunów
Jeśli można liczyć na pomoc drugiej osoby, zmiana pościeli powinna przebiegać jak wyżej. Druga osoba pełni wówczas rolę pomocnika, np. podczas zmiany pozycji chorego czy wymiany poszewek.
Zmianę bielizny można wykonać również w następujący sposób. Należy rozłożyć (np. na stole) prześcieradło, następnie podkład gumowy (jeśli to konieczne), a na nim płócienny. Marszczy się całość od góry do dołu, owija dolnym końcem prześcieradła, formując wałek. Następnie powinno się obluzować brudne prześcieradło w nogach łóżka. Jedna osoba unosi nogi chorego, druga od dołu ku górze podsuwa brudne prześcieradło. W nogach łóżka rozkłada na materacu na szerokość łóżka przygotowany rulon czystej bielizny. Stopniowo rozwijając wałek, podsuwa prześcieradło i podkład pod pośladki chorego. Druga osoba kładzie nogi chorego. Wyjmują poduszki. Obie podają sobie rękę pod plecami chorego, unosząc jedną ręką pośladki, a drugą wysuwają brudną bieliznę, jednocześnie rozkładając czystą (rozciągają rulon). Podkładają bieliznę pod brzegi materaca. Wymiana poszewek
i poszwy przebiega jak w opisanej zmianie bielizny pościelowej przez jednego opiekuna.


Źródło: "Podręcznik wolontariusza hospicyjnego" Fundacja hospicyjna

Kategoria:

Udostępnij:

0 komentarze