Co młodzi ludzie myślą o hospicjach?


W 2010r, przeprowadziłam ankietę wśród studentów dużej, państwowej i niemedycznej uczelni, na temat hospicjum i wolontariatu w nim. Ostatnio, całkiem przypadkiem natrafiłam na opracowanie tych badań i postanowiłam się z Wami tym podzielić.


Jedno jest pewne, stereotyp o hospicjum istnieje i ma się niestety całkiem dobrze w głowach młodych ludzi... no chyba, że przez te trzy lata coś się zmieniło…
 


Młody człowieku! Jak mawiał Paul Arden „Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie” (...o hospicjum, bynajmniej)


Do rzeczy! - wyniki badań, w dużym skrócie:
 • Tylko 10% studentów chciałaby zostać wolontariuszem hospicyjnym, choć dla  dużej większości przebadanych, młodych ludzi, wolontariusz to osoba cierpliwa, opiekuńcza i mająca dobry kontakt z ludźmi.

  Komentarz wolontariuszy w tej sprawie: szkoda, że tak dużo, młodych i mądrych ludzi, nie chce spotkać się z drugim, potrzebującym człowiekiem. Zetknięcie się osoby młodej z osobą doświadczoną, u końcu swego życia, to dobro i pomoc nie tylko dla pacjenta hospicjum ale i dla wolontariusza.

 • Co piąta osoba ankietowana uważa, że ochotnik medyczny absolutnie nie powinien przywiązywać się do pacjentów.

  Komentarz wolontariuszy w tej sprawie: takie podejście uniemożliwia szczerą pomoc i stawia barierę pomiędzy podopiecznym a wolontariuszem. Bez otwarcia się na drugiego człowieka, bez dobrego kontaktu, nie ma zaufania, nie ma wsparcia i w efekcie nie ma pomocy.

 •  Spośród studentów, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego z hospicjum, tylko 37% z nich, uważa hospicjum za "coś" pozytywnego. Reszta osób albo nie potrafi sobie nawet wyobrazić tego miejsca albo postrzega go negatywnie twierdząc, że to zapewne stary, szary i obskurny budynek, albo umieralnia, albo to tylko śmierć, ewentualnie to brak kochającej rodziny.

  Komentarz wolontariuszy w tej sprawie: To martwiące i na pewno krzywdzące spojrzenie na hospicjum.

 • Okazuje się jednak, że badany student, który kiedykolwiek był w jakimkolwiek hospicjum (takich badanych było 12%), wypowiada się o nim w sposób tylko i wyłącznie - pozytywny!

  Komentarz wolontariuszy w tej sprawie: Wciąż za mało mówi się o hospicjach i zbyt mało opowiada się o ich funkcjonowaniu.

Fundacja hospicyjna, nie od dziś stara się uświadamiać ludzi, że hospicja to coś więcej niż "umieralnie", że  to ważne, potrzebne i pomocne miejsca. A jaki fajny jest wolontariat, w każdym wieku, poczytacie tutaj. 

... Jeśli ktokolwiek z  Was ma wątpliwości, jak wyglądają dzisiejsze hospicja, to spójrzcie na te kilka poniższych zdjęć, bez obaw, nie zobaczycie na nich szarych, brudnych ani obskurnych budynków...Hospicjum Caritas w Sopocie
Dom Hospicyjny im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

Kategoria:

Udostępnij:

0 komentarze