DAJ SOBIE SZANSĘ
Niestety w Polsce wciąż pokutuje przeświadczenie, że rak to pewna i szybka śmierć. Tymczasem więcej jest chorych na raka, których można całkowicie wyleczyć, niż tych, którzy przegrywają tą nierówną walkę. 

Oprócz typowych, coraz to bardziej skutecznych metod leczenia nowotworu tj. chirurgia, radio- i chemioterapia,  bardzo ważna jest dieta. Onkolodzy kładą coraz większy nacisk na żywienie w bitwie z chorobą. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana, aby organizm pacjenta mógł skutecznie walczyć z chorobą i skutkami leczenia. Po zakończeniu terapii odpowiednia dieta jest również bardzo istotna - warto więc ubiegać się o fachowe wsparcie w tym zakresie.

Terapia terapią, ale ogromnie ważna jest psychika chorego a co za tym idzie pomoc i wsparcie najbliższych. Obecnie, do zespołu opiekującego się chorym należy  psychoonkolog - korzystajmy z tego! Nie traćmy czasu na przekonanie, że poradzimy sobie sami. Wysłuchajmy fachowca, dajmy jemu szansę i pomóżmy sobie w porządny sposób. W Polsce najczęściej bywa tak, że do psychoonkologów zgłaszają się osoby, które mają wznowę choroby. Pierwsza diagnoza zapowiadająca walkę z nowotworem nie jest zwykle na tyle dużym ciosem, by ubiegać się o pomoc dla psychiki. Tymczasem dajmy sobie pomóc, najszybciej jak się da...

Z porady psychoonkologa mogą korzystać chory, jak i jego najbliżsi. Jeśli lekarz prowadzący nie wspomni nam nic o pomocy psychologicznej, sami zapytajmy o poradnię, fundację, organizację - zadbajmy o siebie w sposób mądry. Rak to choroba, która potrafi niebywale zrujnować psychikę, począwszy od diagnozy. Dzieje się tak, w dużej mierze, dlatego, bo mało wiemy w temacie nowotworów - to normalne, wręcz naturalne, po co interesować się tą tematyką skoro jesteśmy zdrowi? Znamy tysiące mitów, stereotypów, kojarzymy raka tylko z traumą, kłopotem, męczarnią i śmiercią, tymczasem bardzo dużo zależy od nas, naszego podejścia, samodyscypliny i tego jak bardzo damy sobie pomóc.

Kategoria:

Udostępnij:

0 komentarze