Ciekawe filmy

Drodzy opiekunowie,

Czy znacie jakieś piękne i ciekawe filmy o tematyce choroby, śmierci, jesieni życia, ...miłości?

Podaję Wam kilka propozycji, zachęcając do ich obejrzenia (o ile już tego nie zrobiliście) :) 
Liczę również na propozycje z Waszej strony :)

Notebook" ("Pamiętnik")
2004, Reżyseria:  Nick Cassavetes


W mojej opinii to przepiękny film o prawdziwej miłości, miłości na dobre i na złe i miłości aż po grób. Zanim jednak zaczniecie oglądać "Pamiętnik", radzę przygotować chusteczki... i to dużo!

"Pora umierać"
 2007, Reżyseria: Dorota Kędzierzawska 

Film ten przybliża życie starszej kobiety, które w oczach otoczenia może być przegrane. Tak jednak nie jest. Aniela nie czuje się smutną staruszką. Z ironicznym uśmiechem patrzy na rzeczywistość i w podobny sposób rozprawia się ze swoją samotnością. Kunszt odtwórczyni głównej roli został doceniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. I słusznie!!! :)

"One true thing" ("Jedyna prawdziwa rzecz") 
1998, Reżyseria: Carl Franklin 


Wzruszająca opowieść o odnawianiu więzi emocjonalnych i miłości, jednoczącej rodzinę w obliczu nieszczęścia, jakim jest nieuleczalna choroba. Lubię ten film choćby za to, że gra w nim moja ulubiona aktorka Meryl Streep:)

"Amour" ("Miłość")
 2012, Reżyseria: Michael Haneke


 Georges i Anna są kochającym się małżeństwem z 50-letnim stażem. Ich spokój zakłóci postępująca choroba Anny. Film przejmujący, o trudach miłości, o starości i o współczesnej moralności. 
"Prawdopodobnie to najuczciwszy film o starości jaki kiedykolwiek nakręcono."

Entertainment Weekly , Owen Gleiberman

"Odlot"
 2009, Reżyseria: Pete Docter, Bob Peterson


70-letni Carl po śmierci żony zamienia swój dom w statek powietrzny i odlatuje do Ameryki Południowej, by spełnić swoje marzenie. Przez przypadek zabiera ze sobą ośmioletniego skauta. Bardzo miła bajeczka :)

Kategoria:

Udostępnij:

3 komentarze

 1. Polecam jeszcze z tej tematyki "33 sceny z życia" w reżyserii M. Szumowskiej z 2008 roku.
  Bardzo podobała mi się tez historia lekarza który za pomocą swojego leku budził pogrążonych w śpiączce pacjentów polski tytuł "Przebudzenia" z 1990 roku, Robin Williams w roli głównej.
  Bardzo fajna również jest historia przedstawiona w "Jeszcze nie wieczór" z 2008, film ten opowiada jak aktorzy mieszkający w domu starości przygotowują swoje ostatnie przedstawienie.
  Polecam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja poleciłabym jeszcze "Gnijącą pannę młodą" Tima Burtona, w którym główny bohater przypadkowo oświadcza się zmarłej dziewczynie. Nieboszczka zabiera go do świata zmarłych, który według reżysera, jest znacznie ciekawszy, weselszy i bardziej kolorowy od świata żyjących. Myślę, że taki film może pomóc oswoić się z tematem śmierci na przykład dzieciom.

   Usuń
  2. Bardzo dobry pomysł!

   Usuń